Studenti Pomorske elektrotehnike imali prakticnu nastavu na ŠB 'Jadran' - PFK - Pomorski fakultet Kotor

Studenti Pomorske elektrotehnike imali prakticnu nastavu na ŠB 'Jadran'

29.03.2019   PFK Admin   3459 pregleda

Studenti druge godine akademskog studijskog programa Pomorska elektrotehnika su u četvrtak, 28. marta 2019. godine, zajedno sa svojim nastavnicima doc. dr Tatijanom Dlabač, rukovodiocem studijskog programa Pomorska elektrotehnika, doc. dr Enisom Kočanom, nastavnikom na predmetu Pomorske telekomunikacije, i Lazarom Nikitovićem, saradnikom u nastavi, imali priliku da posjete školski brod „Jadran“.

Na samom početku stručnog obilaska prisutni su dobili informacije o istoriji ŠB „Jadran“, do sada realizovanim međunarodnim krstarenjima i osnovnim tehničkim podacima o brodu.

Studenti su imali priliku da se upoznaju sa eksternim i internim komunikacionim sistemima koji se koriste na šb „Jadran“ (VHF, MF i HF radio sistemi, NAVTEX, SAILOR satelitski komunikacioni sistem, sistem javnog razglasa, itd.), antenskim sistemima i sistemima  napajanja za komunikacionu opremu na brodu. Na ovaj način studenti su mogli da vide u praksi način funkcionisanje i održavanje komunikacionih sistema na brodu, što je obrađivano na predavanjima na kursu Pomorske telekomunikacije.

U mašinskom prostoru studenti su imali priliku da upoznaju rad glavnih i rezervnih izvora napajanja, da vide glavnu razvodnu tablu sa odgovarajućim poljima i način na koji se vrši sinhronizacija generatora. Ovo je bila prilika da studenti praktično vide  funkcionisanje elektro-energetskog sistema koji su teorijski obrađivali kroz predmete Brodski električni uređaji i Brodska električna postrojenja.

Pomorski fakultet Kotor ima odličnu, dugogodišnju saradnju sa Moranaricom Vojske Crne Gore. Napominjemo da su studenti i nastavnici Pomorskog fakulteta Kotor realizovali na ŠB „Jadran“  dva školska međunarodna krstarenja i to „Plovidba 2018“ na ruti Tivat-La Valletta (Malta)-Kotor od 5. do 13. maja 2018. godine i „Plovidba 2013“ na ruti Tivat-Bari-Kotor od 5. do 11. maja 2013. godine.

Ovom prilikom se zahvaljujemo komandantu ŠB „Jadran“ kapetanu korvete Zoranu Ivanovskom, kapetanu Đorđu Nedeljkovom, upravitelju mašine i starijem vodniku I klase Aleksandru Vujoviću, poslužiocu uređaja za komunikaciju, na prijemu i organizaciji praktičnih vježbi na brodu.

19.05.2019  4593

06.05.2019  33269